Kampioen hergebruik in EU

Er valt nog een hoop te winnen in de circulaire economie. Het eerste rapport van het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) pleit voor een ‘robuuste monitoring van de circulaire economie’.

Het afgelopen jaar verkende het planbureau samen met instituten de staat van de circulaire economie. Nergens anders in de EU wordt zo veel afval ingezameld en hergebruikt. Maar deze secundaire materialen alleen maken de economie niet circulair: de tweedehands spullen zijn goed voor 13 procent van het Nederlandse materiaalgebruik. De overige 87 procent zijn nieuwe spullen en materialen.

Doelen van 2030
Het is na een jaar onderzoek nog niet te zeggen of Nederland de ambities van het kabinet waar kan maken. In 2030 moet het gebruik van primaire grondstoffen met de helft dalen. Het doel is in ieder geval niet haalbaar met alleen beter recyclen en hergebruiken. Volgens het rapport zullen er ook ‘acties nodig zijn die bijvoorbeeld efficiënter materiaalgebruik, langere levensduur van producten en gebruik van hernieuwbare duurzame grondstoffen stimuleren’. Het rapport waarschuwt dat dingen die nu gebouwd worden meer circulair moeten worden. Windmolen- en zonneparken moeten slim ontworpen worden zodat de materialen later, als de energieopwekkers op hun eind zijn, hergebruikt kunnen worden.

Bron: Duurzaam Bedrijfsleven

Wist je dat Henk en Fred recent 8 brutale vragen hebben gesteld aan Programmamanager Peter Kreukniet van Insert? Hij verwacht dat de normen om circulair te bouwen steeds verder worden aangescherpt. Wij schreven er dit over.

Terug naar overzicht