Thuisbatterij stoomt door
Dat blijkt uit onderzoek van duurzaamheidsplatform Slimster. Het platform analyseerde het aanbod van 250 zonnepanelenverkopers, verdeeld over het land. Ruim de helft daarvan biedt na de zware klappen die de branche vorig jaar opliep ook thuisbatterijen aan. Daarbij wordt de combinatie met zonnepanelen vaak actief aangemoedigd. Verder installeert ook bijna een op de vier zonne-installateurs laadpalen, terwijl bijna een derde warmtepompen en een vijfde van de bedrijven airco’s plaatst.
Thuisaccu in het pakket
De optie om bij zonnepanelen ook een accu aan te schaffen slaat behoorlijk aan. Inmiddels wordt namelijk bij bijna 13 procent van de aanvragen voor zonnepanelen ook een offerte voor een thuisaccu opgevraagd, concludeert Slimster. Andersom geldt dat bijna 85 procent van de kopers van een losse thuisbatterij zegt al zonnepanelen te hebben.
Inspelen op terugleverkosten
Met een thuisbatterij kunnen huishoudens beter inspelen op terugleverkosten die leveranciers hanteren. Ook is een batterij van meerwaarde wanneer in 2027 de salderingsregeling eindigt. Met een batterij kan immers tot zo’n 70 procent van de zelfopgewekte stroom direct in huis verbruikt worden, waar dat zonder een batterij vaak zo’n 30 procent is.
Zonnepanelen blijven rendabel
Slimster-eigenaar Marco Schuurman benadrukt dat zonnepanelen ook zonder thuisbatterij nog rendabel zijn. “Alleen al door het deel van de zonnestroom dat je direct in huis verbruikt, bespaart een doorsnee huishouden met tien panelen al zo’n 350 à 400 euro per jaar. Dus zelfs als je voor de 70 procent die je teruglevert helemaal niets meer zou krijgen, wat in de praktijk natuurlijk niet zo is, dan verdien je zo’n set in ongeveer tien à twaalf jaar terug, terwijl de panelen makkelijk 25 jaar meegaan.”
Schuurman verwacht dat consumenten de komende jaren steeds vaker voor een totaalpakket kiezen. “Steeds meer mensen willen minder afhankelijk worden van fossiele energie en hun energieleverancier. Een thuisbatterij kan helpen om je warmtepomp vaker op eigen zonnestroom te laten draaien, of je elektrische auto voor een groter deel op te laden met de stroom van je eigen panelen.”
Kijk naar het oosten en westen
Volgens Schuurman moeten consumenten die nu zonnepanelen willen aanschaffen goed nagaan hoe ze die zonnestroom willen gebruiken. “Het devies van ‘gooi het dak maar vol’ geldt niet meer. Het is nu echt belangrijk het aantal panelen, maar bijvoorbeeld ook de oriëntatie, goed af te stemmen op je verbruik. Met zonnepanelen op het oosten en westen, in plaats van het zuiden, wordt de opwek bijvoorbeeld beter over de dag verspreid in plaats van alles in de middag, waardoor je deze stroom makkelijker direct in huis kunt verbruiken.”
Terug naar overzicht
