Tekort laadpalen dreigt

Het tekort zit hem met name in het aantal openbare oplaadpunten, zoals op parkeerplaatsen, bij sporthallen of winkelcentra. Eind 2023 telde Nederland ruim 145.000 van deze laadpalen, zo meldt de Nationale Agenda Laadinfrastructuur (NAL). Dat is 27 procent meer dan een jaar eerder. Dat lijkt veel, maar het is de laagste stijging van het aantal laadpalen sinds 2018.
Niet redden
Daarmee gaan we het niet redden, zo blijkt uit diezelfde cijfers van de NAL. In ons land reden er eind vorig jaar namelijk 450.000 elektrische auto’s, daarin zijn de hybride auto’s niet eens meegerekend. Nu hebben veel bezitters van een elektrische auto een eigen laadpunt thuis, maar de meeste mensen moeten ook onderweg laden. In 2019 telde Nederland nog twee ‘stekkerauto’s’ per openbare laadpaal, inmiddels zijn dat er ruim drie. File bij de openbare laadpaal dreigt.
Elektriciteitsnet
En het probleem wordt alleen maar groter. In 2030 zijn er naar verwachting circa 1,9 miljoen elektrische auto’s. Daarvoor zijn 1,4 miljoen laadpunten nodig, waarvan een half miljoen openbare. Oftewel, er moeten er ruim 350.000 bijkomen. Met de huidige voortgang gaat dat niet lukken. En ook het elektriciteitsnet kan in deze vorm dat aantal lang niet aan, waarschuwt de NAL.
Kabinet
Probleem daarbij is bovendien de regelgeving en het papierwerk dat komt kijken bij ieder oplaadpunt. Neem daarbij een chronisch tekort aan gekwalificeerde installateurs en de waarschuwing van de NAL richting de overheid is duidelijk. “Welke partijen er ook een kabinet formeren, de transitie naar elektrisch rijden mogen we niet onderschatten. De overheid moet dit probleem serieus nemen.”
Terug naar overzicht
