Onzichtbaar leidingwerk in ’t Kasteeltje
Je leest erover in het juninummer. Hier alvast een voorproefje. De Wychert wordt in de volksmond ‘het kasteeltje’ genoemd. Er woont niemand, maar in het pand vinden verschillende bedrijven van de familie Krol hun plek. Het pand heeft veel stijlvolle details en een asymmetrische opbouw met toren, erkers en glas-in-lood.
Enkelglas en beperkingen
De uitdaging voor ElektraPlus en Wilting Techniek: het verbeteren van het comfort en het verlagen van het energieverbruik, zonder afbreuk te doen aan het karakter van het gebouw. De Wychert is een monumentaal pand vol geschiedenis, met de nodige technische uitdagingen. Hoe verduurzaam je een pand met enkelglas, dikke muren en monumentale beperkingen? Peter Grotens (ElektraPlus) en Frank Wilting (Wilting Techniek) werken samen met hun zoons Raf Wilting en Casper Grotens aan een ingrijpende modernisering van dit klassieke pand. Fred is benieuwd naar de aanleiding voor de huidige ingreep. Peter: “Een torenhoge gasrekening én broeierige zomerdagen op kantoor. Er moest hier gekoeld én verwarmd worden.”
Dertien binnenunits
Samen gingen ze op zoek naar een oplossing. Die vonden ze in een combinatie van airco’s, warmtepompen en slimme installatie-aanpassingen. Frank: “We kozen voor dertien binnenunits in het pand, verdeeld over verschillende ruimten. In de toekomst kunnen we er meer aansluiten. Buiten staan twee grote warmtepompen van Daikin uit het zicht. Elke warmtepomp is gekoppeld aan een aantal binnenunits.” Wat Henk opvalt is dat niet is gekozen voor standaard aircoapparaten, maar voor passende designunits, die zonder zichtbare leidingen zijn aangesloten op de buitenunits en er ook nog fraai uitzien. Frank: “Officieel zijn het airco’s, maar feitelijk werken alle moderne airco’s als lucht-luchtwarmtepompen.”
Vader op zoon
Fred vraagt hoe het gelukt is om de leidingen weg te werken. Want ook aan de buitenkant is niets te zien. Frank: “De oplossing is dat we alles via de kelder hebben weggewerkt.” Het is een bijzonder project, constateert Henk. Peter knikt: “Niet eens omdat het groot is, maar omdat je in zo’n historisch pand moet nadenken over elke buis en elke kabel.” Frank: “Het is een prestigeproject. En het is extra leuk dat onze zoons hier ook aan meewerken. Zo geven we een stukje vakmanschap door!” Het hele artikel staat in Henk & Fred 3, die volgende week wordt bezorgd.
Terug naar overzicht
