Niko experimenteert mee aan De Loskade

Aan De Loskade in Groningen staan Fijn Wonen-woningen, ontwikkeld door bouwbedrijf Van Wijnen. Van de acht woningen van dit type worden er zes verhuurd aan bedrijven. Eén woning is ingericht als demowoning, één als atelier. Daar wordt het verhaal van Fijn Wonen getoond. Niko, fabrikant van elektrisch schakelmateriaal, levert een stekerbare oplossing voor de huizen.

Remontabel en ‘short stay’

De Fijn Wonen-woningen worden gebouwd in de woningenfabriek van Van Wijnen in Heerenveen, die een jaarlijkse productiecapaciteit van vierduizend woningen heeft. De Loskade fungeert als demo- en bezoeklocatie. Volgens Van Wijnen is daar, op het voormalige Suikerfabriekterrein in Groningen, tot 2030 ruimte voor experimenten in een ‘living lab’, met nieuwe combinaties van innovaties op het gebied van wonen, mobiliteit, energie en materialen.
Er ontstaat een remontabele en circulaire ‘short stay’ wijk, ‘die niet tijdelijk oogt, maar het wel is’, meldt Van Wijnen. De Loskade bestaat uit veertien grondgebonden woningen en 32 studio’s. Het complete palet van Fijn Wonen wordt hier in alle beschikbare varianten gerealiseerd. De compleet ingerichte woningen kunnen tijdelijk worden gehuurd. Van Wijnen introduceert er een nieuwe lijn met circulaire woonproducten.

Voorbedrade stopcontacten

Na de huurperiode wordt de complete wijk gedemonteerd en op een andere plek opnieuw opgebouwd. Ook de woonomgeving wordt circulair en toekomstbestendig ingericht. Niko werkt eraan mee met een stekerbare pull & play-oplossing, geschikt voor projecten met betongegoten muren. Het bedrijf levert voorbedrade stopcontacten in instortdozen, die tijdens het gieten mee worden geplaatst. Na de ruwbouw worden de deksels losgetrokken. Het stopcontact zou automatisch perfect op zijn plek moeten zitten.
Prefab vergt minder installatietijd en minder arbeidskracht, haalt Niko aan. De kans op fouten zou kleiner worden door standaardisatie en voorbereiding in de fabriek. Ander voordeel van prefab bouwen in combinatie met stekerbare installaties is de snellere oplevering, zonder kwaliteitsverlies, zo klinkt het. Niko spreekt ook van energie-efficiënte producten, die voor minder verspilling zouden zorgen.

Woning met eigen identiteit

Aan De Loskade wordt tevens geëxperimenteerd met energie en gevelmaterialen en installaties. Manager wonen Arjen Hoeber van Woongroep Marenland verblijft tijdelijk op de woonlocatie in Groningen. Zijn eigen woning wordt aardbevingsbestendig gemaakt en verduurzaamd. “We zitten in een living lab, maar het blijft een mooie woning met een gevel die de woning een eigen identiteit geeft. Op een inspirerende plek, waar mensen samenkomen die in hetzelfde schuitje zitten: ze moeten een periode overbruggen, bijvoorbeeld door de verkoop van hun eigen woning.”

Terug naar overzicht