'Bedrijven laks in besparen'

bedrijfshalSteeds meer werknemers in Nederland vinden het belangrijk dat het bedrijf waarvoor zij werken actief bezig is met duurzaamheid. Voor ruim eenderde van de werknemers is dat een argument om ergens graag te werken. Tegelijkertijd blijkt nog geen 40 procent van de werkgevers serieus bezig met duurzaamheid, slechts 9 procent heeft alle mogelijke energiebesparende maatregelen genomen, zo heeft Fedet, federatie elektrotechniek, onderzocht.

Uitschakelen

Zeker ook op gebied van verlichting valt er nog veel te winnen. Van de ruim duizend werknemers die aan het onderzoek hebben meegewerkt, zegt 13 procent dat bij hen op de werkvloer dag en nacht de verlichting brandt. Dus ook als er niet wordt gewerkt.

Het uitschakelen van lampen en apparaten die niet worden gebruikt kan volgens de helft van de ondervraagden al heel veel besparing opleveren. Maar ook is het belangrijk dat de juiste verlichting op de juiste plek wordt gebruikt en dat de energie daarvoor zelf wordt opgewekt, met bijvoorbeeld zonnepanelen.

Oorzaken

Ondanks dat volgens de werknemers het gebruik van duurzame verlichting in de top drie van energiebesparende mogelijkheden valt, maakt slechts één op de vijf bedrijven volledig gebruik van LED. Circa 40 procent van de bedrijven gebruikt deels LED-lampen. Er zijn volgens de werknemers diverse oorzaken waarom hun werkgever nog te weinig focust op energiezuinige verlichting. De belangrijkste reden is volgens hen het kostenaspect, maar het komt ook door gebrek aan tijd, noodzaak en/of kennis

Verplicht

Volgens Fedet-directeur Anne-Jaap Deinum staat verduurzaming nog te vaak laag of niet op de agenda van bedrijven. “Dat is opvallend, want ook wettelijk worden bedrijven verplicht om hun steentje aan het klimaat bij te dragen. Zo zijn alle kantoorpanden groter dan 100 vierkante meter sinds dit jaar verplicht om aan de eisen voor energielabel C te voldoen. Dit lijkt een grote stap, maar door over te stappen naar LED-verlichting kunnen zowel de overheid als de gebouweigenaren hier eenvoudig aan voldoen.”

Terug naar overzicht