Mark Harbers over vasthouden van personeel

In het juninummer van Henk & Fred een uitgebreid interview met Mark Harbers, sinds een jaar voorzitter van Techniek Nederland. Hij gaat daarin onder andere in op het personeelstekort in de branche, het vasthouden van personeel en hoe je de begeleiding van jonge monteurs op een slimme manier organiseert.

Slim organiseren

“Je hoort vaak dat er te weinig praktijkbegeleiders zijn. In drukke tijden voelt een begeleider al snel als iemand die je niet direct productief kunt inzetten. Maar wie nu geen tijd maakt voor BBL’ers en goede begeleiding, heeft over een paar jaar een groter probleem. Daarom moeten we ook slimmer kijken naar begeleiding”, zegt hij.
Als voorbeeld noemt Mark Harbers het inzetten van bijvoorbeeld vierdejaarsleerlingen bij de begeleiding van nieuwkomers. “Waarom zou je altijd iemand als begeleider aanwijzen die twintig jaar in het vak zit? Als je ziet dat iemand daar gevoel voor heeft, kun je er veel eerder mee beginnen. Laat vierdejaarsleerlingen met talent hierin bijvoorbeeld ervaring opdoen. Dat kan voor jonge medewerkers prettig zijn, omdat de afstand kleiner is en ze makkelijker iets vragen.”

Vasthouden personeel

Als het gaat om het vasthouden van personeel is het volgens Harbers erg belangrijk om je als werkgever goed te verplaatsen in de leefwereld van nieuwe medewerkers. “Jonge mensen kijken anders naar werk dan vroeger”, aldus Mark Harbers. “Dat geldt ook voor vrouwen, jonge ouders en zij-instromers. Je moet bereid zijn om het anders te organiseren, bijvoorbeeld als mensen in deeltijd willen werken. Je kunt daar moeilijk over doen, maar je kunt ook denken: liever iemand vier dagen goed aan het werk dan vijf dagen een open vacature. De branche is sterk in het oplossen van technische puzzels. Dan moet dit soort puzzels ook oplosbaar zijn.”

Het juninummer van Henk & Fred verschijnt deze week. Het complete interview met Mark Harbers kun je ook lezen in onze digitale uitgave.

Terug naar overzicht